Zánět středního ucha bez léků?
Mám malé děti a tak nás tahle nepříjemnost občas potrápí. Naštěstí se to s věkem zlepšuje (důvod je vidět na obrázku), takže syn už si jen občas postěžuje, že ho bolí ouško, ale k ničemu více nedojde. U mladší dcerky se ještě stává, že se v noci vzbudí a pláče bolestí.
Před dvěma roky jsme měli s manželem odjet na víkend do Prahy. Bez dětí! Navštívit přátele, zajít do divadla, připomenout si naše společné chvíle z doby, kdy jsem tam ještě bydlela. Ale jak už to tak bývá, nejeli jsme nikam. Už od pondělí jsem nedala syna do školky (dcerka tam ještě nechodila), aby "něco nechytl", ale ve čtvrtek začala mít dcera teploty a bolelo jí ouško. Takže jsme fičeli na ORL, ať nám pomůžou, abychom přece jen mohli odjet (aromaterapii jsem se v té době ještě příliš nevěnovala). Na ORL jsem dostala na výběr - zánět ještě není tak silný, ale můžeme ouško propíchnout, nebo nechat tak, užívat nějaké kapky a riskovat pohotovost. Rozhodnutí bylo na mě - no super - píchnout nebo nepíchnout? Jet do Prahy nebo nejet? Užít si společný víkend jen ve společnosti manžela a přátel? Divadlo? Po cca 4 letech krásná vidina... Takže padla má otázka: Když jí nechám ouško píchnout, můžeme v klidu odjet a nechat dítka babičce? Znamená to, že vše bude ok? Samozřejmě že na tuto naivní otázku přišla jasná odpověď. NE! I tak jí to bude bolet, mohou se vyskytnout komplikace, dodatečná atb aj.... Takže tak jako tak bychom nejeli nikam. Takže proč vlastně píchat to ouško? A bylo rozhodnuto. A to i do budoucna...
A jak tedy dnes řešíme tyto situace s pomocí aromaterapie?
1. Vyskytne-li se bolest už v průběhu dne, potírám ouško kadidlem (velmi doporučovaná je i levandule, uklidňuje, působí analgeticky). "POTÍRÁM OUŠKO" znamená, že si na prst dám trošičku esenciálního oleje a otřu vzadu za ouškem, pak důlek před uchem, který vznikne pootevřením úst. A taky jemně otřu i v oušku. Nikdy oleje nekapu do ouška. Toto opakuji několikrát v průběhu dne.
2. Je-li bolest silnější, pak sroluji vatový čtvereček do ruličky a kápnu na něj směs rostlinného oleje a kadidla - opatrně, max. 1 kapku. Čtvereček je nasáklý, ale nekape. Přiložím na ouško. Nevtlačuji, jen aby se lehce dotýkal kůže. Opět opakujeme několikrát v průběhu dne. Během dne se snažím, aby měly děti hodně tekutin. Doplňuji inhalací, ať už z dlaní nebo pomocí difuzéru, kapkou na ručníku na topení, na polštáři.
3. Pokud se mi dítko probudí s křikem v noci, snažím se v první řadě uklidnit sebe. Dítko beru do náručí (posazením se zmírní tlak v oušku). Potírám kadidlem jako v bodě jedna nebo dvě a zároveň dávám inhalovat přímo z dlaní nebo lahvičky. Kadidlo stejně jako levandule působí analgeticky. Bolest u nás vždy cca do 10 min odejde. Úleva přichází i s mou vírou, že to bude dobré, děti mou jistotu vycítí, věří mi, protože ví, že když něco říkám, tak to tak je (a když si nejsem jistá, tak nic neříkám nebo to přiznám)
K tomuto postupu jsme se propracovali časem, vzájemným poznáváním a poslilováním vzájemné důvěry, a to i na rovině aromaterapie. Vždy se snažím děti ujistit, že jim chci pomoci. A že když mi pomůžou, bude to lepší. A pomůžou mi opět tím, že budou věřit a budou sami chtít, aby byli zdraví. Také s dětmi debatujeme, jak se cítí, chci, aby mi bolest popsali, kde je, čemu se podobá, co potřebuje a co by jejich tělíčku pomohlo.
Ouška jsme nikdy píchat nemuseli a ani na pohotovost jsme nikdy nejeli. A věřím, že už ani nebudeme muset :)
Připomínám, že stejně jako ve svém studiu RosMarina používám i doma terapeutické oleje Young Living. Vím odkud pochází, jak jsou pěstovány, sklízeny a destilovány rostliny, ze kterých se oleje vyrábí. Pokud se rozhodnete využívat jakoukoliv alternativu, zkuste o ní zjistit také něco více. Ne vždy je vše tím, čím se zdá být.