Laryngitida s eukalypty a tymiánem... aneb zkušenosti jedné matky
Je večer, čas na spaní a Zuzanka pláče. Hledá se právě oblíbený plyšák, los Anička Lesní. Není k nalezení...(já se z těch plyšáků zblázním, pokolikáté už?) A během pláče zakašle. Ojé.. to ale nezní úplně normálně. Třeba se mi to jen zdá....První noc proběhla hladce, přes den žádná známka nachlazení, to vypadá dobře. Tedy do druhého večera.
Když jsem se poprvé setkala s laryngitidou, byla jsem 4. den z porodnice doma a v té době měl Honzík 20 měsíců. Netušila jsem, co se děje, a tak jsme volali sanitku. Naštěstí šlo o lehčí průběh. Takže se mi kluci ještě v noci vrátili domů (byla zrovna chřipková doba a v nemocnici neměli moc míst). To bylo poprvé a naposledy, co jsme (tedy doktor) zaváděli čípek. Pak už jsme to zvládali sami.
Laryngitida, typická svým štěkavým kašlem, u nás naštěstí s věkem také ubývá, takže se s ní trápím teď už jen u Zuzanky. Jako dnes, což mě inspiruje k sepsání svých zkušeností.
Laryngitida je trochu tvrdý oříšek. Přichází k nám ve večerních hodinách a dokáže se držet i přes půlnoc. A dlouho jsem ladila postup. Proseděla u dětí několik hodin, zkoušela různé postupy, propadala beznaději, ale nakonec jsme to vyladili. Troufám si říct, že to už celkem úspěšně zabírá. Kašel postupně utichá a nakonec zmizí úplně. Jako právě teď. Takže jak s tímto nevítaným hostem zacházíme?
1. POZOR, laryngitida je závažné onemocnění, NEDOPORUČUJI níže uvedený postup, pokud své dítě dostatečně neznáte, tedy nevíte, jak se nemoc může vyvíjet, jak vaše dítko běžně reaguje. Popisuji zde mé zkušenosti, ale mé děti nikdy nebyly ve fázi, kdy by se dusily. Mají štěkavý kašel, ztížené dýchání a jsou vyděšené. Vždy doporučuji navštívit lékaře a být připraveni na každou situaci - více o laryngitidě i ZÁKLADNÍM POSTUPU A PRVNÍ POMOCI např. zde. I my jsme měli po ruce speciální čípky, jen jsme nebyli donuceni je použít.
2. Laryngitida u mých dětí přichází často bez dalších projevů, tedy většinou bez teplot, možná někdy rýma, ale teď si ji neuvědomuji. Prostě jen normální kašel přes den a v noci to "štěkání". Někdy ani přes den děti neašlou.
3. Jakmile poprvé uslyším náznak tohoto nepříjemného kašle, začínám s promazáváním (přes den) - hrudník zepředu i zezadu. Bambucké máslo, kokosový olej, cokoliv. Pamatuji si ten pocit dodnes, jako malé mi mamka dělala teplé olejové zábaly, měla jsem to ráda. Dělám to několikrát denně, ráno, odpoledne, večer (oblékám dětem obyčejné tričko nebo nátělník, u kterého případné zamaštění nevadí). Cílem je zvlhčení. Co je na tom pravdy, to jsem nezkoumala, prostě mám pocit, že to pomáhá, dělala to moje babička, mamka i některé mé známé. Mám-li, použiji nebo připravím nějaké domácí sirupy (cibulový, tymiánový, jitrocelový, diviznový), aspoň 3x denně. Snažím se, aby děti hodně pily - to je u nás fakt těžké :).
4. První pomoc v závažnějších případech je studený vzduch. Zuzi se stěhuje do ložnice, manžel z ložnice, otvíráme okno (v zimě). A opět je VELMI důležité zklidnění. Mé i dítka, protože pláč stav zhoršuje. Když mi děti věří, že jim pomůžu, že jsem u nich a s nimi, uklidní se. K mrazničce se naštěstí už nemusíme stěhovat. A ani to okno už často nemusím otvírat. Zvládnu stav uklidnit dříve.
5. A jaké esenciální oleje tedy? No tahle cesta byla opravdu těžká a dlouhá. Z obrázku níže je krásně vidět, že se jedná o otok. Zkoušela jsem různé esence - levandule, kadidlo, směs zvanou Thieves, citron, atd, různé kombinace, pomazávání plosek nohou, přikládala jsem ruce k nosíku, mazala hrudník. Vše na spícím nebo polospícím a štěkajícím dítku. A přiznávám, že po např. třech hodinách jsem už opravdu propadala beznaději s otázkou, zda těch olejů už není moc. NIKDY jsem ale neměla strach, že je stav natolik vážný, že by se mi děti dusily. To je opravdu důležité, proto to opět zdůrazňuji. A vždy byl v zásobě už zmíněný čípek.
6. Nakonec jsem zkusila směs esenciálních olejů s názvem R.C. (několik druhů eukalyptů, myrty, borovice, majoránky, levandule, cypřiše, jedlovce a máty). Je to směs určená pro podporu dýchací soustavy, vhodná i pro astmatiky (i zde mám přímé reference). A k tomu olej Tymián. RC pomazávám spolu s oleji i během dne, tymián až večer, často až po usnutí. RC už před spaním na hrudník a záda, také plosky nohou pod prsty. Po usnutí kápnu i na polštář (inhalace je v těchto případech velmi vhodná). Tymián dávám jen na plosky nohou stejně jako RC, případně i na plyšáka nebo kapesníček (ne na polštář, vůně je příliš silná, je dobré ji mít kousek od dítka a v případě, že se časem otočí, můžu plyšáka přestěhovat na druhou stranu). Tymián je bylinka působící proti kašli, esenciální olej je velmi silný a může děti na hrudníku pálit. Doporučuji ho ředit s rostlinným olejem, obzvláště než zjistíte, jak na něj děti reagují. Případně po chvíli (cca půl hodině) zopakuji. Toť vše. Snažím se podchytit stav v začátku, aby nedošlo k rozdráždění a většímu otoku sliznice. Tak do hodiny (troufám si říct, že do dvaceti minut) děti klidně spí, bez kašle. Celou noc....
Toto je náš postup. Jedno z našich malých a krásných zázraků a vítězství. Důvod, proč mě zajímá aromaterapie. Proč mě baví šířit to dál... Proč používám doma i v RosMarině oleje Young Living...
zdroj: www.medikoe.com